GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ytterfoder 6558497
nr 655 8497
Ytterfoder
Majolika, Rörstrand, Signerad VB, längd: 34, höjd: 19
Utrop:
300 kr
Såld:
400 kr
måndag 6 september 2010
kl 19:24:01
4/9 17:46:30
350 kr
6/9 19:15:35
Rörstrand
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.